Top 10 Włoskich Gestów Rąk, Których Włosi Używają Cały Czas

Czy jesteś gotowy, aby stać się prawdziwym Włochem?

Top 10 Włoskich Gestów Rąk, Których Włosi Używają Cały Czas

Ruchy rąk Włochów uważane są za istotę języka włoskiego. Naprawdę nie mówisz po włosku, jeśli nie używasz też rąk. Dlatego każdy, kto chce mówić po włosku jak prawdziwy Włoch, musi wyjść poza słynny gest „zaciśniętego palca”. Włosi i gesty idą razem jak mozzarella i pizza, i ty też powinieneś.

Na przykład, czy wiesz, że Włosi używają około 250 gestów ręką na co dzień? I nie, to nie jest literówka. Ręce Włochów nie lubią być bezczynne. Jednak tylko garstka z tych gestów jest niezbędna w większości rozmów po włosku. Chociaż nie jest to całkowicie poprawne, wiele internetowych wykresów łączy ze sobą zarówno popularne, jak i nieznane gesty. Dlatego postanowiłem stworzyć prawdziwe dziesięć najpopularniejszych włoskich gestów – zestawienie obejmujące tylko znaki lub gesty, które Włosi regularnie używają.

Znaczenie i użycie włoskich gestów ręką

Następujące włoskie gesty ręki są kluczem do lepszego zrozumienia potocznego języka włoskiego. Aby pomóc Ci w pełnym zrozumieniu ich znaczenia, dołączyłem również ich pochodzenie oraz odpowiedni kontekst, w jakim powinny być używane. Zacznijmy od najmniej popularnego gestu i powoli przechodźmy do najbardziej popularnego.

10. Gesto „Czy boisz się?”

Jest on podobny do bardziej popularnego gestu „zaciśniętego palca”, ale tutaj wszystkie pięć palców powinno otwierać się i zamykać wielokrotnie.

Jak go wykonać: rozciągnij końcówki palców i złącz je, tworząc szyszkozbiór. Następnie trzymając rękę nieruchomo, wielokrotnie otwieraj i zamykaj palce w pozycji szyszkozbioru.

are you afraid italian gesture
'Are you afraid?’

Kiedy go wykonać: gdy wyzywasz kogoś do zrobienia czegoś niebezpiecznego lub gdy ktoś boi się czegoś, a ty chcesz go drwić.

Co powiedzieć: Paura, eh? („Boisz się, prawda?”); Hai paura?/Hai strizza? („Boisz się?”)

Pochodzenie: zabawnie wystarczająco, najpopularniejsza teoria może być uważana za nieodpowiednią i nie będę jej tutaj ujawniał. Google to duże miejsce, na pewno sobie poradzisz 🤭.

9. Gesto „kradzieży”

Jak go wykonać: opuść dłoń i zbliż wszystkie palce do dłoni, zaczynając od małego palca i kończąc na palcu wskazującym, jednocześnie powoli poruszając nadgarstkiem.

stealing sign
The 'stealing’ gesture.

Kiedy go wykonać: gdy chcesz powiedzieć przyjacielowi, że chcesz coś ukraść (nie dosłownie, może być to tylko ciasteczko z słoika!) lub gdy chcesz zwrócić uwagę na to, że ktoś coś ukradł lub wziął.

Co powiedzieć: właściwie nic. Nie chcesz zostać przyłapanym! To jest prawdopodobnie jedyny włoski gest ręki, który nie wymaga towarzyszenia go wyrażeniem.

Pochodzenie: ten gest symbolizuje „magiczne” zniknięcie czegoś.

8. Gesto „Nie znoszę cię”

Jak go wykonać: połóż spłaszczoną dłoń i przedramię poziomo na brzuchu.

i can't stand you italian gesture
The 'I can’t stand you’ gesture

Kiedy go wykonać: gdy nie możesz znieść osoby, z którą rozmawiasz lub osoby trzeciej, o której rozmawiasz. Jest to naprawdę zabawny gest i niekoniecznie obraźliwy.

Co powiedzieć: Mi stai qui (dosłownie „Jesteś tutaj”, a przenośnie „Nie znoszę cię”)

Pochodzenie: gest wskazuje na bardzo konkretną część ciała znajdującą się tuż nad brzuchem i zwykle towarzyszy mu fraza „ty/on/ona jest tutaj”. Oznacza to, że nie możesz „przyswoić” tej osoby, tak jak twoje ciało odrzuca jedzenie, którego nie lubi lub nie toleruje.

7. Gesto „O rany!” (gest „modlitewny”)

Włochy to bardzo religijny kraj, a powszechnym gestem jest składanie obu rąk jak w modlitwie. Może to oznaczać zarówno życzenie, aby coś się stało, jak i pragnienie zrobienia lub zaprzestania czegoś.

Jak go wykonać: złącz ręce. Jeśli twoje ręce i ramiona są nieruchome, oznacza to, że masz nadzieję, że coś dobrego się wydarzy lub prosisz kogoś o coś (błagasz). Jeśli poruszasz ramionami, trzymając jednocześnie złączone ręce w tej pozycji, znaczenie jest nadal „proszę”, ale w ironiczny sposób oznaczający „O rany, weź przestań”. Wyraża to niezgodę lub rozczarowanie sytuacją.

prayer clasp
The 'prayer clasp’.

Co powiedzieć: Ti prego! („O rany!”), Ma dai! („Dalej!”), Ma fammi il piacere! („Proszę cię!”)

Pochodzenie: praktycznie się modlisz lub masz nadzieję, że coś się wydarzy albo ktoś przestanie coś robić. To bardzo powszechny gest. Słowo „proszę” po włosku tłumaczone jest jako (ti) prego, co dosłownie oznacza „modlę się”.

6. Gesto „Nie wiem”

Jak go wykonać: otwórz ramiona i pokaż obie dłonie, zwykle jednocześnie podnosząc ramiona.

i don't know italian gesture
The 'I don’t know’ gesture

Kiedy go wykonać: gdy chcesz powiedzieć, że to, co się stało, nie jest twoją winą, nie zależy od ciebie lub po prostu o tym nic nie wiesz.

Co powiedzieć: Io non c’entro (niente), boh! („Nie mam z tym nic wspólnego!”), Io non ne so niente! („Nic nie wiem!”), Non lo so („Nic nie wiem”), E che ne so io? („co ja o tym wiem?”)

Pochodzenie: pokazywanie dłoniowe obu rąk symbolizuje osobę, która nie ma nic do ukrycia.

5. Wyciągnięta ręka

Jest to dość powszechny gest wśród złości kierowców i piłkarzy.

Jak go wykonać: wyciągnij przed siebie rękę (i trochę na bok) z dłonią skierowaną do góry i palcami ułożonymi pionowo. Możesz ją trzymać nieruchomo lub (co jest bardziej popularną wariantą) szybko obracać o 45 do 90 stopni w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara, aż ręka znajdzie się prawie nad twoją głową.

outstretched arm
The 'angry football player’

Kiedy go wykonać: ten gest oznacza w zasadzie „zmykaj!” lub „spadaj!”. Chociaż może być używany w niegrzeczny sposób, w zależności od tego, co mówisz, nie jest to koniecznie obraźliwy gest. Jeśli używany w żartobliwy sposób między przyjaciółmi, oznacza coś w rodzaju „no daj, nie wierzę ci!”.

Co powiedzieć: Ma va là! (dosłownie „idź tam!”, ale właściwie oznacza „zmykaj!”), Ma vattene/Ma va via va („Znikaj stąd!”)

Pochodzenie: nie można być pewnym, ale prawdopodobnie odnosi się do nieokreślonego kierunku, w którym chcesz, aby osoba rozmawiająca z tobą poszła (aby zostawiła cię w spokoju).

4. Gesto „Nie obchodzi mnie to” (gest „zdrapania brody”)

Ten gest generalnie oznacza „spadaj” we Włoszech północnych, podczas gdy we Włoszech południowych oznacza po prostu „nie”.

Jak go wykonać: spłaszcz wszystkie palce z dłonią zwróconą do ciała i odepchnij je spod brody z obojętnością.

chin flick
The 'chin flick’

Kiedy go wykonać: gdy chcesz pokazać, że nie obchodzi cię coś, co zostało niedawno zrobione lub powiedziane. Ten gest wyraża obojętność wobec kwestii, która w innym przypadku jest istotna.

Co powiedzieć: Chissene frega!/Chissene importa („Kogo to obchodzi? Mam to gdzieś!”), Fatti tuoi! („To nie moja sprawa!”)

Pochodzenie: w zasadzie drapiesz się po brodzie, więc jesteś całkowicie obojętny na coś, co wymaga twojej uwagi.

3. Gesto „rogów”

Podczas gdy w innych kulturach ten gest nie jest obraźliwy i zazwyczaj oznacza „rock and roll”, we Włoszech może być trochę niegrzeczny i ma dwie bardzo różne znaczenia:

  • gest przesądny, podobny do „trzymania kciuków”, aby odpędzić pecha;
  • obraźliwy gest, mówiący o tym, że ktoś jest „rogaty”, co w języku włoskim odnosi się do osoby, której partner jest niewierny.

Jak go wykonać: wyprostuj palec wskazujący i mały palec, aby przypominał rogi.

italian horns sign
The 'horns’

Kiedy go wykonać: gdy ktoś jest pechowy lub wierzysz, że coś złego może się wydarzyć.

Co powiedzieć: Facciamo le corna („Zróbmy rogi”), Tiè/Toh! („Weź to [pecha]!”)

Pochodzenie: wiele źródeł zgadza się, że rogi teoretycznie wskazują na zły los tak samo, jak zwierzę uderza coś rogami.

2. Gesto „wyjdź” 

Jak go wykonać: spłaszcz wszystkie palce oprócz kciuka, trzymając nadgarstek nieruchomo i poruszając inną ręką w górę i w dół co najmniej 3 razy (powinno to być ruch o 90 stopni). Uważaj jednak: jeśli ruch jest bardzo energiczny i towarzyszy mu złośliwa mina, ten gest może być uznany za niegrzeczny.

Dodatkowo, możesz także użyć drugiej ręki do stuknięcia w cztery spłaszczone palce lub podnieść całą rękę, trzymając cztery spłaszczone palce. Te warianty dodatkowo podkreślają gest, ale mogą być uważane za obraźliwe.

get out sign
The 'let’s get out of here’ gesture

Kiedy go wykonać: gdy chcesz, aby ktoś zostawił cię w spokoju, odszedł z drogi lub po prostu chcesz poprosić przyjaciela, aby wyszedł z tobą. Kierowcy często używają go, aby poprosić inne samochody o ustąpienie drogi.

Co powiedzieć: Andiamocene/Andiamo („Chodźmy”, „Wypadajmy stąd”), Vattene/Fuori dai piedi („Znikaj”, „Odejdź”), Levati/Spostati („Poruszaj się”, „Zejdź mi z drogi”)

Pochodzenie: symbolizuje przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego.

1. Gesto „zaciśniętego palca/skierowanych palców”

Niewątpliwie najbardziej znany na całym świecie i prawdopodobnie najbardziej używany we Włoszech. Stał się memem i również emojim, który symbolizuje całe państwo.

Jak go wykonać: rozciągnij palce i złącz je, tworząc szyszkozbiór, a następnie poruszaj ręką w górę i w dół.

finger purse
The 'finger purse’ gesture

Kiedy go wykonać: gdy osoba, z którą rozmawiasz, mówi coś głupiego lub prosi cię o zrobienie czegoś głupiego lub niebezpiecznego.

Co powiedzieć: Ma cosa stai dicendo? („O czym ty mówisz?”), Ma cosa vuoi [da me]? („Czego ty ode mnie chcesz?”), Dici sul serio? („Serio mówisz?”) i wiele innych.

Pochodzenie: nikt nie wie, ale najbardziej popularna teoria mówi, że ręka próbuje coś złapać, ale nie udaje się to. Symbolizuje osobę, która próbuje zrozumieć coś, ale nie potrafi.

Dlaczego Włosi mówią rękoma?

Wygląda na to, że Włosi zaczęli „mówić rękoma” podczas okresu obcej okupacji, która nastąpiła po upadku Cesarstwa Rzymskiego. Wielu ludów (Wizygotów, Ostrogotów, Normanów, Francuzów, Hiszpanów i Austriaków, by wymienić kilku), którzy nie mówili wspólnym językiem, przybyło na półwysep, a Włosi musieli improwizować, aby się porozumieć. Tak zaczęły się pojawiać charakterystyczne włoskie gesty rękoma.

Reszta to już historia.


Od zera do płynności w języku włoskim

Teraz, kiedy opanowałeś włoskie gesty ręką, możesz przejść do słów i zwrotów. Va bene?

Pobierz nagradzaną aplikację do nauki języków Mondly i zacznij mówić po włosku od pierwszego dnia.

Mówienie płynnie po włosku może być naprawdę trudne, jeśli nie mieszkasz aktywnie we Włoszech. Ale dzięki Mondly będziesz miał dostęp do wyjątkowo skutecznej metody nauki, która pozwala uczyć się włoskiego naturalnie poprzez:

  • praktyczne tematy,
  • interaktywne lekcje językowe,
  • rozmowy z życia wzięte,
  • …i wiele więcej.

Zacznij korzystać z Mondly za darmo na swoim komputerze lub pobierz aplikację i ucz się włoskiego w dowolnym miejscu i czasie.

Anonim's Gravatar

Patrik R

Specjaliści SEO i uzależniony od marketingu, który chce wszystko optymalizować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Related articles